Mark Morris Logo

Container

Longview, WA, USA

BreadCrumb

Staff Directory

First Name Last Name Position
Brooks Cooper Principal
Robert Blackman Assistant Principal/Athletic Director
Brian Mitchell Assistant Principal
Lucia Alejandro World Language
Jamie Allred Paraeducator - ISS
Shelby Allred Paraeducator
Alison Askeland Piano Lab
Bill Bakamus P.E.
Taylor Beck Marketing
Cassie Bennett Secretary - ASB
Kelly Benson Secretary - Guidance
Cynthia Blowers Paraeducator
Annette Bradshaw Secretary - Attendance
Betsy Brown English
Angie Buckiewicz Paraeducator
Amy Carrico Paraeducator - Life Skills
Bryant Casey Custodian
Anna Chong Paraeducator - Resource
Garett Chong Intensive Services Pervasive
Pam Clark Math
Tonya Coburn Custodian
Chris Coffee English
Noelle Connors Paraeducator - Accompanist
Tonia Day Server
Julie Douglas Paraeducator - Extensive
Penny Ehrmantraut Cafeteria
Carolin Eisele Paraeducator Intensive
Gail Ellis Paraeducator - High Needs
Scott Fischer Paraeducator
Margaret Forslund CTE, Engineering, Robotics
Jerry Forsman Math
Caitlyn Friesen Science
Linda George Paraeducator - Resource
Breanna Hauer C.T.E. - Photography/Yearbook
Tamora Haulk Paraeducator - Pool
Laura Hays Resource
Pam Henson Intensive Services-Life Skills
Dave Herdan Custodian
Kelly Hill Paraeducator - Pervasive
Meredith Horne Paraeducator
Regan Huffman Music - Band Director
Tom Johnson Counselor
Holly Johnson Paraeducator Pervasive
Spencer Johnson Psychologist
Megan Jones Paraeducator Pervasive
Darren Joy Counselor
Amy Kenney English Language Learning
Karen Kickabush Secretary - Principal's
Sally Kiger Paraeducator-Resource
Steve Kloke Social Studies
Lisa Kloke Health
Tim Lam C.T.E. C.I.M/Manufacturing
Kris Lambert Math
Jill Lane Math
Anna Langenbach Counselor
Megan Langlois Paraeducator - ELL
Bianca Magana Cafeteria
Renee Messinger Registrar
Jeff Miller Paraeducator
Kathryn Miller-Navarro Science
Brittany Moore Math
David Moser Science
Michelle Nixon Secretary - Athletic
Cody Nofsinger Custodian
David Nofsinger Lead Custodian
Katy Olson Librarian
Nick Pannoni School Resource Officer
Sherry Parsons Paraeducator - Extensive
Mark Patrick Social Studies
Shawn Perkins P.E.
Elaine Peters Paraeducator - Career Center
Zach Phelps English
Vivian Pointer Art
Stephen Powell Science
Lauren Princehouse Science
Debra Robasky Ceramics
Zaldy Rogero Choir and Audio Production
Steve Rooklidge English
Betsy Roth Paraeducator
Sarah Rudd Paraeducator Pervasive
Travis Ruhter World Language
Bethany Ruhter Paraeducator
Max Schantz P.E. - Aquatics Director
Joceyn Schauer C.T.E. - Business Education
Cory Schroth Paraeducator Visually Impaired
Rebecca Shaw Math
Ryan Smith English
Morgen Smith Intensive Services
Krystle Spruling Nurse
Sonia Stacey Cafeteria
Deneice Stephenson Kitchen Manager
Ian Stredwick Paraeducator - High Needs
Ira Sutherland English
Sam Tilton Social Studies
Kim Ulman Social Studies
Amy Upshaw Grad Coach
Tony Vegh Intensive Services
Heather Verdoorn Paraeducator - High Needs
Aaron Volk Intensive Services
Diondra Volk Math
Charlie Williams Social Studies
Dale Williams Intensive Services Pervasive
Yeni Woodall

Bilingual Family Liaison/Graduation Coach